Jak przedstawić swoje mocne strony w CV?

Jak przedstawić swoje mocne strony w CV?

Po wykonaniu diagnozy talentów możesz zastanawiać się nad tym, jak zaprezentować te informacje w Twoim CV. Tego dowiesz się z poniższego artykułu:

  • Czy wymieniać talenty Gallupa w CV?
  • Jak uwzględnić informację o mocnych stronach w CV?
  • Jak zainteresować potencjalnego pracodawcę?

Jeśli to czytasz to prawdopodobnie jesteś zainteresowana/y zmianą pracy i szukasz sposobów na skuteczne zaprezentowanie siebie w najważniejszym dokumencie pomocnym w procesie rekrutacji, czyli CV. Jak się domyślasz rekruterzy wertują codziennie znaczne ilości życiorysów od kandydatów do pracy i warto zainwestować nieco czasu w to, aby swój dokument dopracować w taki sposób, aby zwrócił ich uwagę.

Czy wymieniać talenty Gallupa w CV?

Nie będę się rozwodzić nad tym, co w CV znaleźć się powinno i w jakiej kolejności. Jest to temat rozległy, a myślę, że niejedno CV już widziałeś lub przygotowywała/eś i masz o tym pewne pojęcie. Po wykonanym badaniu CliftonStrenghts możesz się jednak zastanawiać czy warto swoje talenty wymienić w CV. Wiele razy w pracy w korporacji zdarzało mi się rekrutować nową osobę do mojego zespołu. Na pewnym etapie mojej kariery byłam nawet zaangażowana w projekt rekrutacyjny podczas, którego prowadziłam rozmowy i rekomendowałam kandydatów do odpowiednich ról w organizacji. Z pewną dozą rozczarowania stwierdzam, że nie zdarzyło mi się zobaczyć talentów Gallupa w CV kandydata. 

Moim zdaniem dzięki uwzględnieniu cech swojego Top5 w CV możesz wiele zyskać. Jest to bowiem informacja, która przykuwa uwagę i wyróżnia Twoje CV spośród szeregu innych.  Jest to informacja dla pracodawcy, że inwestujesz w siebie – poszerzasz swoją samoświadomość i chcesz się rozwijać. Jeśli pracodawca zna to narzędzie – będzie rozumiał w jaki sposób działasz i wstępnie oceni w jaki sposób możesz najlepiej wykorzystać swój potencjał na danym stanowisku oraz jak wpasujesz się do zespołu. Jeśli pracodawca nie wie, czym są talenty Gallupa – będzie to prawdopodobnie bodziec dla niego, aby Cię o to zapytać. Masz więc większą szansę, że zostaniesz zaproszona na rozmowę wstępną.

Jak uwzględnić informację o mocnych stronach w CV?

Wymienienie nazw talentów w CV to nie jedyny sposób na pokazanie swojego potencjału. Możesz to zrobić również w inny sposób. Większość curriculum vitae zawiera sekcję na samej górze dokumentu, w której krótko się przedstawiasz. Wykorzystaj to miejsce na podzielenie się informacją o swoich mocnych stronach – postaw przede wszystkim na to w jaki sposób (unikalny dla Ciebie) wykonujesz swoje obowiązki. Wiedza i doświadczenie będą widoczne w innych sekcjach dokumentu. W opisie możesz pokazać JAK pracujesz, a nie CO wiesz, lub GDZIE tę wiedzę już wykorzystała/eś.

Wykorzystaj słowa kluczowe ze swojego raportu Gallupa! Znajdziesz tam słowa charakterystyczne dla każdego z talentów. Jeśli pracowała/eś z raportem to na pewno podkreślała/eś zdania, które szczególnie Cię opisują. Są to właśnie przydatne zwroty, których możesz użyć w CV.

Przykład:

Talent Odkrywczość: nowatorski, kreatywny, innowacyjny, twórczy

Talent Analityk: dociekliwy, logiczny, pragmatyk, metodyczny

Zamiast pisać : Moim talentem jest Optymista, możesz przedstawić go w ten sposób: Wyróżniają mnie ogromne pokłady wewnętrznego entuzjazmu i pogody ducha, którymi obdarzam ludzi wokół siebie.

Zamiast pisać: Jestem dietetyczką o talencie Aktywator, możesz ująć to tak: Jestem dietetyczką, która z wysoką skutecznością wzbudza w klientach zapał do wprowadzania zmian żywieniowych. 

Jak zainteresować potencjalnego pracodawcę?

Pokaż potencjalnemu pracodawcy, że Twój zestaw talentów wraz ze zdobytą wiedzą i doświadczeniem doprowadzają do konkretnych rezultatów. Warto więc uwzględnić w życiorysie sekcję “Osiągnięcia”, gdzie pokażesz efekty swoich wysiłków.

Osiągnięcia to nie tylko sprawy, które doprowadziły Cię do zdobycia jakiegoś wyróżnienia czy bonusu w pracy, to mogą być na przykład:

  • zdobycie X liczby nowych klientów w poprzednim roku
  • wygenerowanie X zł oszczędności dzięki wprowadzeniu optymalizacji/innowacji/automatyzacji Twojego autorstwa.
  • Przeszkolenie X liczby nowych pracowników (pokazuje, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie)
  • Poprawa wyników pracy zespołu o X % w ciągu pół roku (jeśli jesteś liderem)

Osiągnięcia to też sekcja, która “sprzedaje” Ciebie. Pokazuje pracodawcy, że masz świadomość jak możesz przydać się firmie, w jaki sposób Twoja praca przynosi firmie wartość. Jest to też niestandardowa sekcja CV, a więc kolejny element wyróżniający Twój dokument spośród wielu innych. 

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki uznasz za przydatne i pomogą Ci one ulepszyć Twoje CV, zwrócić uwagę pracodawcy i znaleźć się w roli i organizacji, która najbardziej odpowiada Twoim predyspozycjom i wartościom.

Życzę Ci sukcesów w poszukiwaniu nowego miejsca pracy!

Żaneta Musiałek

Ocena 0 / 5. Oceniono 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak przedstawić swoje mocne strony w CV?
Talent Zbieranie

Talent ZBIERANIE (Input)

Osoby, których talentem dominującym jest Zbieranie czują ciekawość, która wpływa na chęć zbierania informacji, relacji, rzeczy lub pomysłów. Mają naturalną łatwość w przeszukiwaniu

Czytaj więcej »
Przewiń na górę