Talent DOWODZENIE (Command)

Command

Talent DOWODZENIE (Command)

Osoby, których talentem dominującym jest Dowodzenie naturalnie przejmują kontrolę nad sytuacją i podejmują decyzje. Mają łatwość w otwartym mówieniu o sprawach, które bywają pomijane lub tłumione. Osoby te potrafią być przekonujące oraz wzbudzające szacunek.

Jeśli jesteś osobą o talencie Dowodzenie to oznacza, że możesz mieć naturalny dar do przejmowania inicjatywy i porywania innych za sobą. Osoby o talencie Dowodzenie rzadko obawiają się konfrontacji. Otwarcie mówią o tym, co ważne choć nie zawsze wygodne. Często są postrzegane jako bezpośrednie, które nie ukrywają swoich stanów emocjonalnych. Ich motywacją jest często dążenie do wyjaśniania spraw między ludźmi oraz stawianie im wyzwania, aby byli otwarci i  szczerzy. Czasami to podejście może zawstydzać innych, ale trzeba przyznać, że prostota i bezpośredniość oczyszczają atmosferę. 

Osoby o talencie Dowodzenie potrafią zabrać głos i być nieoficjalnym reprezentantem ogółu w sprawach wymagających uwagi. Dowodzenie charakteryzuje się też chęcią do pokazywania spraw takimi jakie są, bez niepotrzebnego lukrowania. Dużą zaletą jest umiejętność wzięcia odpowiedzialności za swój los, a nie oddawanie go w ręce innych czy obwinianie innych.

Osoby o talencie Dowodzenie zwykle nie poddają się presji, co przydaje się w podejmowaniu decyzji. Komunikaty osoby o tym talencie są zwykle jasne i zwięzłe. Dowodzenie dba o przejrzystość.  

To co dodaje energii osobom o talencie Dowodzenie, to możliwość stawienia czoła wyzwaniu jakim jest paraliż decyzyjny, brak podziału zadań z zespole lub rozładowanie napiętej atmosfery.

Osoba o talencie Dowodzenie dobrze działa w sytuacjach chaosu lub kryzysu.  To wtedy najbardziej może objawiać się ten talent i wprowadzać komfort dla innych poprzez przejęcie sterów i przedstawienie spraw w realistycznym świetle. 

Osoby o tym talencie mają otwartość w dzieleniu się swoją opinią. Ponadto wyzwaniem napędzającym ich energią będzie przekonanie innych do swojej opinii lub do podążania za nimi. Konfrontacje uważają za pierwszy stopień do rozwiązania sprawy. 

Osoby o talencie Dowodzenie są odważne i mogą być pomocne w podejmowaniu śmiałych kroków. Czasami są tymi, którzy wrzucą innych na głęboką wodę z dobrych pobudek. Talent dowodzenie sprawia, że wewnętrzna pewność w działaniu jest widoczna na zewnątrz, a inni chętnie podążają za tymi, którzy mają odwagę i chęć aby wskazać kierunek.

Nawet nie będąc liderem osoba z talentem Dowodzenie będzie miała łatwość w przekazywaniu informacji zwrotnej. Przekazanie uznania w warunkach sukcesu, lub jasny komunikat co poszło nie tak, to znak rozpoznawczy Dowodzenia.

Cechy charakterystyczne osób z talentem Dowodzenie:

 • szczery
 • przekonujący
 • decyzyjny
 • niewzruszony
 • bezpośredni
 • asertywny
 • zwięzły
 • lider
 • stanowczy
 • śmiały

Talent Dowodzenie w akcji:

 • śmiało i klarownie się komunikuje
 • skłonny do konfrontacji
 • przejmuje odpowiedzialność za podejmowanie decyzji
 • łatwo przekonuje innych
 • potrafi przejąć kontrolę nad sytuacją, inni chętnie się temu poddają
 • nie lubi unikania i pasywnej postawy u ludzi
 • jasno okazuje stany emocjonalne, jest szczery i ceni przejrzystość

Ograniczenia związane z talentem Dowodzenie:

Talenty Gallupa są neutralne, co oznacza, że w zależności od różnych czynników: na przykład poziomu świadomości właściciela, mogą działać produktywnie lub przeszkadzać w działaniu lub komunikacji z innymi. Przyjrzyjmy się temu jak talent Dowodzenie może objawiać się w niedojrzałej formie.

Osoby o talencie Dowodzenie mają kierowanie we krwi. To może czasami prowadzić do potrzeby nadmiernej kontroli sytuacji lub wtrącania się do działań innych. Są sytuacje, w których nie trzeba przejmować sterów. Klucz do sukcesu to nauczyć się odpuszczać, w takich sytuacjach. 

Komunikacja to może być obszar sprawiający wyzwania osobom o talencie Dowodzenie. Gdy bezpośrednie komunikaty są szorstkie lub wręcz krzywdzące lub niegrzeczne należy przyjrzeć się temu tematowi w pierwszej kolejności. Cecha bycia bezpośrednim może budować zaufanie, gdy jest użyta z należytym szacunkiem do rozmówcy.

Osoby o talencie Dowodzenie lubią przekonywać innych, lecz czasami trudno przekonać ich samych do zmiany opinii, zdania lub decyzji. Gdy zamykasz się na argumenty innych, jesteś uparty i dążysz do działania tylko według własnego uznania, innym będzie to trudno zaakceptować. Gdy nie masz pewności jak Twój talent postrzegają inni, zapytaj o informację zwrotną. Cechy które przeszkadzają innym mogą być wskazówką do rozwoju Twojego talentu.

Talent dojrzały to taki, który służy nie tylko Tobie, lecz również innym.

Jak wykorzystywać talent Dowodzenie?

W środowisku zawodowym Dowodzenie może okazać się niezawodne w rolach, gdzie liczy się decyzyjność i niezależność. Talent ten może sprawdzić się w prowadzeniu własnego biznesu lub w rolach lidera zespołu lub managera projektów. 

Jeśli przygotowujesz się do zmiany pracy i chcesz wiedzieć jak przedstawić swój talent w CV, ten artykuł może Ci pomóc.

Wykorzystaj swój talent w domenie wpływu – w sytuacjach, kiedy trzeba innych popchnąć do podjęcia decyzji, działania lub przekonania ich do pomysłów. Możesz być też reprezentantem grupy na targach, konferencjach lub prezentacjach dotyczących waszej pracy. Jest to również talent, który może sprawdzić się w pracy z grupą np. z młodzieżą lub dorosłymi (edukator, trener, szkoleniowiec, mówca motywacyjny) Osoby o tym talencie potrafią budzić respekt, nie będą zawstydzone wypowiadaniem się na forum i nie łatwo nimi manipulować. 

Wybieraj zadania, w których możesz wykazać się swoją asertywnością. Tam, gdzie istotne będzie ustalenie klarownych warunków współpracy, negocjacja cen lub przekonanie innych do kupna, Twój talent może okazać się bardzo cenny.

Myśląc o wykorzystaniu swojego talentu (nie tylko w środowisku zawodowym) zastanów się nad tym, jak możesz wykorzystać swoją łatwość w mówieniu o tematach uważanych za trudne lub “tabu”. Na przykład jako rodzic możesz mówić otwarcie ze swoim dzieckiem o seksie, nałogach, konfliktach międzyludzkich i innych obszarach na jakie może się natknąć w swoim życiu. Nie tylko poszerzysz jego świadomość, lecz również Twoja łatwość w prowadzeniu takich rozmów pomoże młodemu człowiekowi poczuć się bardziej komfortowo i otworzyć się na dialog.

Więcej na temat użycia talentu Dowodzenie, dowiesz się z oficjalnej strony Gallupa: How to productively aim Command theme?

Ocena 0 / 5. Oceniono 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Talent DOWODZENIE (Command)
Talent Zbieranie

Talent ZBIERANIE (Input)

Osoby, których talentem dominującym jest Zbieranie czują ciekawość, która wpływa na chęć zbierania informacji, relacji, rzeczy lub pomysłów. Mają naturalną łatwość w przeszukiwaniu

Czytaj więcej »
Przewiń na górę