Co zrobić, jeśli nie lubię swojego talentu?

Co zrobić, jeśli nie lubię swojego talentu?

Nie, to wcale nie jest tak, że każdy kto odkryje swoje talenty pała do nich ogromnym entuzjazmem. Czasami bywa tak, że talent może nie wydawać się przydatny i trudno nam jest go przyjąć jako własny. Co zrobić, jeśli nie lubię swojego talentu? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Na jednym z ostatnich spotkań moja klientka powiedziała o swoim talencie Zgodność takie słowa:

“Ja nie czuję, aby Zgodność była o mnie.”

Zapytałam więc jak rozumie ten talent. Na co ona odpowiedziała:

“Ja nie jestem usłużna. Nie zgadzam się na wszystko i potrafię postawić na swoim”

Moja klientka postawiła więc znak równości między dążeniem do porozumienia a poświęcaniem siebie. 

Zresztą nie trzeba daleko szukać. Moją własną reakcją na wyniki badania, gdzie zobaczyłam talent Poważanie wśród moich dominujących było… zawstydzenie. Co to za talent, przez który muszę zabiegać o dobrą opinię innych ludzi, aby poczuć się wartościowa? To chyba żart!

Jak wybrnąć z takiej sytuacji?

Po pierwsze nie daj się zwieść pozorom. Jeśli masz już za sobą badanie talentów poprzez formularz CliftonStrenghts, wiesz dobrze, że nawet sama nazwa talentu wywołuje w Tobie konkretne skojarzenia. Już na tym etapie może powinąć Ci się noga, ponieważ Twoje skojarzenie niekoniecznie będzie zbieżne z definicją danego talentu.

Krótki opis talentu pomaga już nieco bardziej zrozumieć nie zawsze klarowną nazwę (np. Współzależność czy Czar) jednak i to może nie oddawać pełnego obrazu.  Dlatego daj sobie czas i zanurz się w opisie talentu – poczytaj dokładnie raport, poszukaj artykułów dotyczących Twojego talentu, porozmawiaj z inną osobą, która taki talent ma lub umów się na konsultację z trenerem. Nie bez powodu mówi się, że wiedza to potęga. Właściwe zrozumienie cech talentu pozwoli Ci znaleźć powiązania ze swoim życiem. Pomoże Ci też zweryfikować czy Twoje rozumienie było poprawne i czy poszerzenie informacji o talencie zmienia Twój pogląd na sprawę. Zwykle tak właśnie bywa.

Druga kwestia w niechęci do swojego talentu może wynikać z poczucia odosobnienia. Talenty mówią o tym jak działasz, jak czujesz i w jaki sposób myślisz. Co jeśli Twój sposób jest zupełnie inny niż ludzi z Twojego zespołu lub inny niż Twojego partnera? Przynależność jest ważną ludzką potrzebą i działanie w podobny sposób do innych wydaje nam się czasem pomocne w zdobyciu akceptacji. 

Spróbuj spojrzeć jednak na swoje moce jako na unikat, który może wnieść wartość do zespołu, rodziny czy relacji przyjacielskich. Czy możesz wykorzystać swoją cechę, aby się wyróżnić? Czy pozwoli Ci ona zostać dostrzeżoną/ym? Zrób z tego użytek. 

Często mówi się w organizacjach, że każdego da się zastąpić. Jeśli zespół jest tworem podobnych do siebie osób to rzeczywiście tak może być. Jeśli natomiast pozwolisz sobie robić coś w inny, wyjątkowy sposób, możesz być osobą, z którą trudniej będzie się rozstać.

Kolejnym powodem dla którego możesz nie lubić swojego talentu jest zauważanie wynikających z niego wad. Jest to rezultat niedojrzałości talentu. Niedojrzały talent to taki, który jest nieuświadomiony, działa na naszą niekorzyść lub niekorzyść innych osób.

W tym wypadku zupełnie rozumiem Twoje odczucia. Co mi po talencie przez który mam w sobie blokady lub reaguję w sposób, który mnie frustruje lub powoduje spory z innymi lub nieefektywną pracę?

Jednak w tym przypadku sprawa jest prostsza niż się wydaje. Już samo uświadomienie sobie, że Twój talent jest niedojrzały powoduje, że zwrócisz na niego większą uwagę. Jeśli zdecydujesz się na inwestycję w swój talent i przekucie go w mocną stronę, na pewno zauważysz zmiany w swoim życiu. Poprzez inwestycję mam na myśli zmianę nawyków, samoregulację, uzupełnienie wiedzy i wycelowanie talentu na realizację konkretnych zamierzeń.

Być może po zastosowaniu powyższych wskazówek, Twój talent da się polubić ?

Chętnie poznam Twoją drogę od niechęci do miłości swoich talentów. Możesz zostawić mi komentarz lub wysłać wiadomość na kontakt@zanetamusialek.pl

Powodzenia!

Ocena 4 / 5. Oceniono 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co zrobić, jeśli nie lubię swojego talentu?
Talent Zbieranie

Talent ZBIERANIE (Input)

Osoby, których talentem dominującym jest Zbieranie czują ciekawość, która wpływa na chęć zbierania informacji, relacji, rzeczy lub pomysłów. Mają naturalną łatwość w przeszukiwaniu

Czytaj więcej »
Przewiń na górę