Talent ZBIERANIE (Input)

Talent Zbieranie

Talent ZBIERANIE (Input)

Osoby, których talentem dominującym jest Zbieranie czują ciekawość, która wpływa na chęć zbierania informacji, relacji, rzeczy lub pomysłów. Mają naturalną łatwość w przeszukiwaniu zasobów, kolekcjonowaniu oraz archiwizowaniu.

Jeśli jesteś osobą o talencie Zbieranie to oznacza, że uwielbiasz dostarczać informacji i zasobów, które będą przydatne dla innych. Osoby te mogą być postrzegane jako wszechstronne, posiadające pojemną pamięć. W rzeczywistości nie zawsze gromadzą informacje w głowie, lecz doskonale pamiętają gdzie poszukiwać konkretnych informacji. Ciekawość powoduje, że świat jest dla tych osób fascynujący. Czasami bywają wręcz przytłoczeni mnogością ciekawych artykułów, książek, filmów czy zdjęć jakie chcieliby przestudiować. Często gromadzą zasoby z których potencjalnie można skorzystać w przyszłości. W momencie zachowania informacji lub rzeczy mogą jeszcze nie wiedzieć do czego się przydadzą, lecz czują potrzebę zachowania ich na później. Często buszujesz po internecie i zapisujesz różne informację? Zbieranie to może być Twój talent.

Talent Zbieranie jest wartościowy dlatego, że dostarcza mnogości zasobów potrzebnych do przygotowania się lub wykonania konkretnych zadań. Czerpie z wielu źródeł, co może wpłynąć na uniknięcie jednostronności. 

Masz żyłkę badacza, dociekanie i dowiadywanie się nowych informacji napędza Cię energią.

Zbieranie jest talentem, który pozwala Tobie świetnie się przygotować. Zwykle sięgasz po wiele zasobów, sprawdzasz i czytasz. Takie działanie pozwala wziąć pod uwagę wiele danych i podejmować właściwe decyzje. 

Możesz być świetnym ekspertem, jeśli swój talent ukierunkujesz na konkretny obszar. Twoje cechy związane ze zgłębianiem informacji, zbieraniem ich i używaniem we właściwym momencie będą Cię wspierać we wzmacnianiu tej pozycji.

Posiadając talent Zbieranie możesz odczuwać potrzebę bycia ciągle na bieżąco. Staraj się stawiać siebie w pozycji lub roli, która ma dostęp do nowych informacji. Pamiętaj też o zagrożeniu – nigdy nie zdołasz wiedzieć wszystkiego. 

Jeśli masz tendencję do zbierania rzeczy, zadbaj o odpowiednie organizowanie przestrzeni. Chaos w odnalezieniu się we własnych zasobach bywa bolączką osób o tym talencie. Katalogowanie, tworzenie folderów lub odpowiednie opisywanie teczek/segregatorów pomoże Ci szybko odnajdywać to, co w danym momencie jest istotne. 

Osoby o talencie Zbieranie mogą świetnie odnaleźć się w rolach związanych z konsultingiem, doradztwem lub działaniami badawczymi. Poszukiwanie oraz dzielenie się zasobami z innymi jest dla nich bardzo motywujące.

Posiadając ten talent warto korzystać ze współpracy z osobami o talentach Dyscyplina lub Ukierunkowanie. Pozwolą Ci one pozostać w ryzach i nie rozpraszać się mnogością danych/zasobów. Osoby te pomogą Ci dotrzymać terminów i nie zbaczać z obranego kursu. 

Cechy charakterystyczne osób z talentem Zbieranie:

 • kolekcjoner
 • dociekliwy
 • oczytany
 • badacz
 • ekspert
 • zaciekawiony
 • wnikliwy

Talent Zbieranie w akcji:

 • łatwo wyszukuje potrzebne informacje
 • ma listę ekspertów, do których można się zwrócić o pomoc
 • potrafi się świetnie przygotować np do prezentacji, wystąpienia, spotkania etc.
 • ma świetną pamięć i “szuflady” w głowie na różne zagadnienia
 • nie czuje się komfortowo, gdy musi pozbywać się swoich zasobów

Ograniczenia związane z talentem Zbieranie:

   Talenty Gallupa są neutralne, co oznacza, że w zależności od różnych czynników: na przykład poziomu świadomości właściciela, mogą działać produktywnie lub przeszkadzać w działaniu lub komunikacji z innymi. Przyjrzyjmy się temu jak talent Zbieranie może objawiać się w niedojrzałej formie.

Osoby o talencie Zbieranie lubią kolekcjonować. Bywa tak, że potrzebują zdobyć wiele informacji z różnych źródeł, aby podjąć właściwą decyzję. Zwykle jest to właściwe podejście biorące pod uwagę zbiór faktów i różne perspektywy. Są jednak sytuacje, gdy taka osoba czuje, że ciągle wie za mało, aby podjąć decyzję. 

Kolekcjonowanie rzeczy lub informacji powoduje, że zbiory ciągle rosną i należy nimi odpowiednio zarządzać. Zbieranie w niedojrzałej formie może powodować poczucie przytłoczenia i chaosu. Podejście “wiem, że to gdzieś mam, lecz nie pamiętam gdzie” powoduje, że talent nie działa produktywnie. Regularne przeglądy, czyszczenie przestrzeni (również tej wirtualnej) pomogą utrzymać talent w ryzach.

Może zdarzyć się również tak, że osoba o talencie Zbieranie kolekcjonuje bez celu. Wówczas dochodzić może do sytuacji zaśmiecania swojej (lub wspólnej) przestrzeni. Natłok może doprowadzić do tego, że nie będzie można odnaleźć odpowiednich materiałów i pewne wartościowe zasoby nie będą mogły zostać użyte. Dlaczego? Ponieważ nigdy nawet nie zapoznałaś/eś się ze zgromadzonymi informacjami np. nie przeczytałaś/eś artykułów do których linki systematycznie zapisujesz (na później).

Jak wykorzystywać talent Zbieranie?

Świetnym sposobem na wykorzystanie Twojego talentu Zbieranie są projekty, gdzie kluczowe jest zgromadzenie informacji oraz zbadanie tematu. “Przygotowanie gruntu” do wykonania kolejnych zadań lub podjęcia kluczowych decyzji będzie dla Ciebie szansą na wykazanie się. Nie każdy ma w sobie cierpliwość do wyszukiwania danych w wielu źródłach, nie każdy jest tak pomysłowy jak Ty, aby wiedzieć jak pozyskać trudno dostępne informacje. Nie każdy ma też w sobie tak dużą ciekawość, aby dać się temu pochłonąć.

Zbieranie może być wykorzystane do “odkopywania” archiwów i używania danych/ źródeł/rzeczy, które we właściwym momencie mogą mieć wartość. Aby tak się stało warto zadbać o dobrą organizację Twoich zasobów. Może to być bardzo proste posegregowanie ich w folderach/ szafkach lub stworzenie wyszukanej bazy danych. 

Wybieraj role zawodowe, w których jesteś wynagradzany/a za poszukiwanie nowych informacji i aktualizację wiedzy lub zasobów. Mogą to być takie zawody jak nauczyciel, bibliotekarz, dziennikarz, naukowiec lub osoba przeprowadzająca różne badania np. marketingowe.

Wyznacz obszar swojej specjalizacji i aktywnie poszukuj nowych informacji. Możesz okazać się osobą aktualizującą wiedzę w Twoim zespole, dostarczającą nowe dane, narzędzia lub metodologię wartościowe w Twoim środowisku zawodowym. Posiadając talent Zbieranie masz naturalny potencjał do osiągnięcia statusu eksperta.

Wasze historie:

Jedna z moich klientek wykorzystywała talent Zbieranie do stworzenia tzw. Best Practices w swoim zespole. W dokumencie zebrała wszelkie dobre praktyki, którymi kieruje się jej zespół. Dokument został potem wykorzystany do standaryzacji procesów i ustalenia zasad działania całego działu. Jako inicjatorka tego projektu została uhonorowana przez swojego pracodawcę.

Inna klientka podczas konsultacji zdała sobie sprawę, że nie kolekcjonuje rzeczy lub informacji, lecz wspomnienia. Jej sposobem na zachowanie wspomnień i mniej lub bardziej ważnych momentów z życia są fotografie. Wykorzystanie swojego talentu do dzielenia wspomnień z rodziną i przyjaciółmi jest ważnym ogniwem budującym jej relacje z innymi. 

Ocena 0 / 5. Oceniono 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Talent ZBIERANIE (Input)
Przewiń na górę