Co wybrać – Top5 czy 34 talenty?

Top5

Co wybrać – Top5 czy 34 talenty?

Test Gallupa, czyli badanie CliftonStrenghts definiuje nasze wrodzone, naturalne wzorce zachowań, które nazywamy talentami. Oznacza to, że nie zobaczymy na liście z wynikami talentów artystycznych, wokalnych ani sportowych. Dowiemy się natomiast w jaki sposób budujemy relacje, wpływamy na innych, przetwarzamy informacje, podejmujemy decyzje oraz sprawiamy, że praca jest wykonana. 

Zanim jednak przystąpimy do badania stajemy przed wyborem jednej z dostępnych opcji: Top5 czy pełny profil 34 talentów?

  • Na jakiej podstawie wybrać jedną z opcji badania?
  • Czym różnią się raporty?
  • Czy po zrobieniu Top5 trzeba powtórzyć badanie, by zobaczyć resztę?

Czym kierować się przy wyborze opcji badania CliftonStrenghts?

Przede wszystkim zastanów się dlaczego decydujesz się wykonać test Gallupa?

Jeśli dużo o nim słyszała/eś i robisz go z ciekawości to opcja Top5 będzie dla Ciebie wystarczająca. Sprawdzisz na sobie, o co tyle szumu i zdobędziesz nowe, ciekawe informacje o sobie. Top5 zawiera podstawowe informacje o Twoim naturalnym potencjale. Wersja badania Top5 jest też najtańsza, wobec tego jeśli aktualnie masz napięty budżet, to może to być odpowiednia opcja dla Ciebie.

Ta wersja jest również odpowiednia jeśli jesteś typem osoby, która chce skoncentrować się na zrozumieniu i rozwoju swoich najsilniejszych talentów. Znając swoje Top5 bedziesz skupiony/a na najważniejszych Twoich zasobach, a praca z pierwszą piątką może zająć Ci kilka miesięcy a nawet lat. Czasami raport 34 talenty może powodować, że informacji jest zbyt wiele na raz i ostatecznie Cię to zniechęci.

Co pokazuje badanie CliftonStrenghts Top5?

Wyniki badania podstawowego ukazują Twoje najsilniejsze talenty, to znaczy takie wzorce zachowań, które są u Ciebie powtarzalne i dominujące. To właśnie one stanowią o Twoim sukcesie lub porażce. Według podejścia Gallupa, skupienie się na rozwoju Twoich dominujących talentów najsilniej wpłynie na Twoje wyniki, skuteczność oraz podniesie jakość Twojego życia.

Czego dowiesz się z opcji rozszerzonej testu Gallupa? 

Wersja rozszerzona pokazuje Twój pełny profil 34 talentów uszeregowanych od najsilniejszych (najczęściej używanych) do najsłabszych. Poza pierwszą piątką talenty położone nieco niżej są bardzo ważne (od 6-10), ponieważ z nich również często korzystamy. Raport 34 pokaże Ci zatem szerszy kontekst Twoich reakcji i zachowań oraz pozwoli dogłębnie zrozumieć siebie. Mówi się w Instytucie Gallupa o tym, że Top10 to talenty, które nas definiują.

Nie bez znaczenia jest również wiedza na temat tego kim nie jesteś – to, co znajdziesz na samym dole Twojego profilu może być bardzo odkrywcze i pokazać Ci, na czym nie powinnaś/powinieneś koncentrować swojej uwagi. Będzie to bowiem przysłowiowe “kopanie się z koniem”. Na przykład, jeśli Twoją tzw. słabością jest talent Aktywator, to nie miej wyrzutów sumienia o swój brak spontaniczności lub potrzebę dłuższego zastanowienia się przed podjęciem działania. Możesz wtedy zrozumieć, że praca w zmiennym i dynamicznym środowisku po prostu Cię męczy.

Znając swoje słabości dowiesz się w jakich projektach, rolach lub zadaniach nie będziesz czuł/a się komfortowo oraz jakich partnerów potrzebujesz, wtedy gdy określone cechy okażą się na wagę złota.

Kiedy wybrać wersję 34 talenty?

Pełną wersję badania wybierz wtedy, gdy jesteś zdecydowany/a zainwestować swój czas i energię w swój rozwój. Wiesz już, że będziesz zamierzasz pracować nad swoimi talentami, aby uzyskać realne zmiany w swoim życiu. Wersja rozszerzona jest też po prostu droższa, dlatego warto, aby wyniki testu nie zostały później wrzucone do zakurzonej szuflady.

Ta wersja jest dla Ciebie również wtedy, gdy stoisz na rozdrożu. Wtedy, gdy czeka Cię ważna życiowa decyzja do podjęcia, lub potrzebujesz popracować nad swoją pewnością siebie, aby zacząć działać. Jeśli na przykład czaisz się na założenie swojego biznesu. Odkrycie pełnego profilu talentów może pomóc Tobie w tym, aby nie tylko dowiedzieć się jak użyć swoich atutów, po to by Twój biznes wypalił, lecz również z kim powinieneś nawiązywać współpracę korzystną do zrealizowania Twoich planów.

Jeśli jesteś managerem lub przedsiębiorcą zarządzającym zespołem, pełny profil umożliwi Ci poznanie wielu aspektów Twojej osobowości, którą możesz wykorzystać w swojej roli. 

Jako trener talentów Gallupa preferuję pracę na pełnym profilu, który ujawnia klientowi najwięcej informacji i możliwości do pracy nad swoim rozwojem.

Czym jest Upgrade dostępu?

Po wykupieniu dostępu do opcji Top5 zawsze masz możliwość po pewnym czasie dokupić tzw. Upgrade, czyli rozszerzenie dostępu do swojego profilu talentów. Nie musisz w tym celu wykonywać ponownie badania. Twoje wyniki są przechowywane w bazie Gallupa i możesz po nie sięgnąć kiedykolwiek uznasz to za potrzebne.

Czym różnią się raporty?

Wybierając opcję podstawową otrzymasz raport opisujący cechy Twoich 5 talentów (Raport głównych cech) oraz Przewodnik po cechach. Jest to raport indywidualny oparty na Twoich odpowiedziach, który uwzględnia dynamikę Twoich talentów. 

Opcja 34 zawiera dodatkowe raporty w tym opis Twoich dziesięciu dominujących talentów (Raport kolejności cech) oraz raport indywidualny ze zbiorem wszystkich 34 talentów (CliftonStrengths 34). Raport zawiera wskazówki dotyczące rozwoju talentów oraz opis Twojej dominującej domeny.

Wybór może początkowo sprawiać pewne trudności, lecz liczę na to, że powyższe wskazówki pozwolą Ci podjąć właściwą dla Ciebie decyzję. Test Gallupa możesz zakupić tutaj: https://zanetamusialek.pl/sklep/

Ocena 5 / 5. Oceniono 263

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co wybrać – Top5 czy 34 talenty?
Talent Zbieranie

Talent ZBIERANIE (Input)

Osoby, których talentem dominującym jest Zbieranie czują ciekawość, która wpływa na chęć zbierania informacji, relacji, rzeczy lub pomysłów. Mają naturalną łatwość w przeszukiwaniu

Czytaj więcej »
Przewiń na górę