Osoby o talencie Poważanie pragną, aby inni dostrzegali ich wartość. Chcą być usłyszani i docenieni, a ta motywacja sprawia, że prą do przodu. Pragną pozostawić po sobie coś znaczącego dla innych.
Geniusz tego talentu leży w determinacji z jaką, osoby te dążą do przyczynienia się do znaczącej zmiany we świecie. Osoby o tym talencie chcą pozostawić świat lepszym, dzięki swoim działaniom. Poważanie to talent nastawiony na oddziaływanie na innych. Osoby o tym talencie często swoim działaniem są inspiracją dla innych. Czasami nieświadomie, innym razem intencjonalnie działają, aby osiągnąć ponadprzeciętne wyniki. Wszystko po to, aby ich ważna praca została dostrzeżona. Pozytywny feedback jest im potrzebny jak powietrze. Osoby o tym talencie są ambitne i niezależne. Lubią być na świeczniku, nie znoszą być pomijane. W rozmowie z osobą o talencie Poważanie można usłyszeć potrzebę bycia postrzeganą za osobę wiarygodną, profesjonalną i osiągającą sukcesy. Dlatego osoby te mogą czasami mieć trudności w przyznaniu się do niewiedzy i proszeniu innych o pomoc. Są bardzo samodzielne i pracowite. Pragną zajmować się znaczącymi i ważnymi sprawami. Często ich role zawodowe to odzwierciedlają. Osoby te często piastują wysokie stanowiska, są samozatrudnione we własnych firmach lub dążą do pracy, w której będą zauważane i respektowane na przykład jako eksperci.
Osoby o talencie Poważanie lubią otaczać się ludźmi sukcesu – osobami wpływowymi, na wyższych stanowiskach lub takich, które ich inspirują. Jest to talent odpowiedzialny za sięganie po więcej w życiu, co często oznacza posiadanie ambitnych celów, chętne mierzenie się z wyzwaniami, świadome pielęgnowanie i wzmacnianie swoich kompetencji. Dzięki Poważaniu ciągle czujesz, że możesz więcej. Ta wewnętrzna motywacja sprawia, że możesz być jednym z lepszych uczniów w klasie, wyróżniającym się pracownikiem lub samodzielnym przedsiębiorcą o ambitnych celach biznesowych. Jest to talent z domeny wpływania na innych, co oznacza, że często dążysz do tego, aby wzniecić ogień ambicji również w swoim otoczeniu. Dopingujesz przyjaciół, motywujesz pracowników i wzmacniasz pewność siebie swoich dzieci.
Cechy charakterystyczne osób z talentem Poważanie:
- ambitny
- niezależny
- pracowity
- wiarygodny
- zaangażowany
- profesjonalny
Talent Poważanie w akcji:
- jesteś zorientowany na sukces
- pragniesz czegoś więcej i do tego samego motywujesz innych
- lubisz decydować o sobie i nie potrzebujesz kontroli
- chcesz mieć wpływ na innych i być wyróżnionym za swoje zasługi
- masz wewnętrzny radar – zauważasz, czy to co robisz ma sens i wpływ na innych
Ograniczenia związane z talentem Poważanie:
Talent Poważanie czasami bywa mylnie interpretowany. Może tak się stać przez osobę, która go posiada lub przez jej otoczenie. O ile ta pierwsza zapewne włoży wysiłek, aby dowiedzieć się o nim czegoś więcej, o tyle nie ma takiej pewności w tym drugim przypadku. Ważne jest więc, aby dobrze zrozumieć motywacje płynące z talentu Poważanie i odpowiednio komunikować je światu.
Osoby o talencie Poważanie potrzebują uznania innych. Jeśli jednak talent jest niedojrzały może to dla Ciebie oznaczać nadmierne przejmowanie się tym, co powiedzą o Tobie inni. Takie podejście może doprowadzić do braku działania z obawy przed krytyką, perfekcjonizmu lub do frustracji. Bez wzmocnienia swojego poczucia własnej wartości osoby te mogą interpretować niektóre zachowania innych w sposób nieodpowiedni. Na przykład, gdy szef pominie Cię w dyskusji zespołowej, możesz czuć się bardzo dotknięta i przypisywać temu zachowaniu podwójne znaczenie, nawet jeśli nie ma to poparcia w faktach. Pamiętaj, że opinia innych osób jest dla Ciebie drogowskazem, ale nie definiuje Ciebie jako osoby.
W niedojrzałej formie talent ten może również objawiać się podobnie do egocentryzmu. Osoby te mogą skupiać uwagę innych na sobie i przesadnie koncentrować się (np w rozmowie) na swoich sprawach i swoich osiągnięciach. Warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób przyjmujesz porażki. Niezaspokojone ambicje mogą prowadzić do trudnych emocji i poczucia zwątpienia.
Jak wykorzystywać talent Poważanie?
Wykorzystaj metodę odwrotnej inżynierii do tego, aby spojrzeć na swoje życie i zdecydować czym tak naprawdę pragniesz się zajmować. Wyobraź sobie siebie na emeryturze – patrząc wstecz, co po sobie zostawiasz? Jak wpłynęłaś na polepszenie życia innych?
Zastanów się na co i na kogo masz wpływ w swojej roli zawodowej. Zdefiniuj co możesz zrobić lepiej. Jak komunikujesz swoją wizję i aspiracje do osiągania wspólnych celów?
Wybieraj role, w których będziesz miała pewną dozę autonomii. To pozwoli Ci działać śmielej i być dumną ze swoich osiągnięć. Jeśli trzeba, porozmawiaj o swojej potrzebie niezależności z szefem.
Zgłaszaj się do ważnych zadań, zawsze wtedy, kiedy jest szansa na bycie zauważonym i docenionym. Tego typu przedsięwzięcia będziesz wykonywała z chęcią i satysfakcją.
Co jakiś czas proś przełożonego o nowe zadania, będące dla Ciebie wyzwaniem. Nie lubisz stagnacji i monotonii w pracy. Warto wykorzystać Twoją ambicję do wyróżnienia się na tle innych pracowników.
Wspieraj zespół w pokazywaniu sensu i wartości nawet tych monotonnych zadań. Będziesz tą osobą, która podgrzewa motywację, wtedy gdy wyjaśnisz innym jaki wpływ ma ich praca.
Ocena 4.7 / 5. Oceniono 49
No votes so far! Be the first to rate this post.