Talent ODPOWIEDZIALNOŚĆ (Responsibility)

talenty Gallupa

Talent ODPOWIEDZIALNOŚĆ (Responsibility)

Osoby o talencie Odpowiedzialność czują się emocjonalnie związane z podejmowanymi przez siebie zobowiązaniami. Przejmują psychologiczną odpowiedzialność za dotrzymywanie obietnic. Ciężko pracują na to, by dotrzymać danego komuś słowa.

Największą siłą tego talentu jest zdeterminowanie dotyczące realizacji zobowiązań. To czyni osoby o tym talencie sumiennymi i niezawodnymi. Osoby o talencie Odpowiedzialność są motywowane zewnętrznie – przez swoje zobowiązania wobec innych. Nie chcą nikogo zawieść, dlatego są postrzegani jako osoby pewne i godne zaufania. Talent Odpowiedzialność błyszczy w domenie wykonywania, lecz swoją postawą wzbudza zaufanie innych, co sprawia, że można go wykorzystać do budowania solidnych relacji.

Osoby o tym talencie mogą czuwać nad zobowiązaniami swoimi i całego zespołu, dzięki czemu zadania są wykonywane na czas. Najlepiej pracuje Ci się z osobami, które równie poważnie traktują swoje zobowiązania. Nie unikaj jednak osób, które wydają Ci się chaotyczne i zapominalskie. To niekoniecznie jest ich świadoma postawa. Zaoferuj swój talent innym, wesprzyj ich w wykonywaniu zadań, które mają na swojej liście. Możesz zyskać tym samym uznanie i przyczynić się do realizacji większej ilości zadań.

Osoby o talencie Odpowiedzialność zwracają uwagę na etykę pracy i uczciwość. Często też nie potrzebują kontroli swojej pracy, ponieważ mają naturalne predyspozycje do wykonywania zadań na czas i w wysokiej jakości.

Cechy charakterystyczne osób z talentem Odpowiedzialność:

 • zaangażowany
 • słowny
 • niezależny
 • wiarygodny
 • rzetelny
 • lojalny

Talent Odpowiedzialność w akcji:

 • wnosisz pewność wykonania zadań
 • chętnie zgłaszasz chęć pomocy
 • jesteś skrupulatny/a i dbasz o jakość
 • cenisz uczciwość i lojalność
 • często sprawdzasz postęp wykonywanych zadań

Ograniczenia związane z talentem Odpowiedzialność:

   W związku ze swoją pracowitością, osoby z talentem Odpowiedzialność mogą popadać w przesadę. Nadmierna ilość zadań w ich kalendarzu bywa standardem, trudno jest im odmówić przyjęcia kolejnych zobowiązań, co sprawia, że pracują po godzinach i ponad swoje siły. Nie znoszą łamać danego raz słowa, wobec tego wolą się poświęcić niż zrezygnować z wykonania tego, na co się zobowiązali. Posiadając ten talent uważnie dobieraj swoje zadania i składane obietnice. To one są Twoją siłą napędową, ale mogą równocześnie być kulą u nogi, jeśli przesadzisz z ich ilością.

    Osoby o talencie Odpowiedzialność potrafią same motywować się do pracy i nie potrzebują dużej kontroli przełożonego. Gdy jednak sami są liderami, zdarza im się wpadać w mikro-zarządzanie. Oznacza to, że jest im trudno oddać kontrolę i odpowiedzialność innym osobom. Jeśli jesteś przełożonym, który nadmiernie kontroluje pracę swoich współpracowników, to wiedz, że może to wynikać z Twojego niedojrzałego talentu. Pamiętaj, że zdecydowała/eś się na współpracę z dorosłymi ludźmi. Oddaj im czasami stery.

   Niezwykle ważna przy okazji rozwoju talentu Odpowiedzialność jest też kwestia delegowania zadań. Choćbyś był/a niezwykle produktywny/a i uzdolniony/a, nie zrobisz wszystkiego sam/a. Zwróć uwagę na to, które zadania jesteś w stanie, a nawet powinnaś/powinieneś delegować. Praca zespołowa zawsze będzie efektywniejsza niż praca indywidualna.

Jak wykorzystywać talent Odpowiedzialność?

Bądź proaktywny zamiast przyjmować narzucane zadania. Zastanów się w czym jesteś świetny/a i co lubisz robić najbardziej. Zgłaszaj się do takich projektów i zadań, które będą dla Ciebie rozwojowe i przyjemne. Zobowiązania nie zawsze muszą być męczące.

Czasami będziesz zmuszona/y powiedzieć “nie” Twoim dzieciom ze względu na zobowiązania zawodowe.  Pamiętaj też, aby bywały sytuacje kiedy to Ty odłożysz pracę, aby spędzić czas w gronie rodziny.

Zastanów się jaki masz wpływ na efekty swojej pracy lub pracy swojego zespołu. Unikaj sytuacji, w których zobowiązujesz się do czegoś, co jest poza zasięgiem Twojego wpływu.

Zwracaj uwagę na aspekty etyczne w swojej firmie. Reaguj, gdy zauważysz nieetyczne zachowania i doceniaj takie, które były zgodne z zasadami.

Daj sobie czas przed wejściem w nowe wyzwanie. Sprawdź swój kalendarz i listę zadań, tak aby upewnić się, że masz przestrzeń na nowe. Unikniesz w ten sposób przepracowania i stresu związanego ze zbliżającym się terminem jego wykonania.

Wykorzystuj swój talent do prywatnych zobowiązań wobec siebie. Inwestuj energię w budowanie zdrowych nawyków, regularne uprawianie sportu, dbanie o siebie.

Żaneta Musiałek

Ocena 4.5 / 5. Oceniono 53

No votes so far! Be the first to rate this post.

Talent ODPOWIEDZIALNOŚĆ (Responsibility)
Talent Zbieranie

Talent ZBIERANIE (Input)

Osoby, których talentem dominującym jest Zbieranie czują ciekawość, która wpływa na chęć zbierania informacji, relacji, rzeczy lub pomysłów. Mają naturalną łatwość w przeszukiwaniu

Czytaj więcej »
Przewiń na górę