Talent EMPATIA (Empathy)

talent

Talent EMPATIA (Empathy)

Osoby o talencie Empatia potrafią wyczuwać emocje innych. Intuicyjnie potrafią obserwować świat oczami innej osoby. Ich wrażliwość powoduje, że mogą wyczuć emocje innych jeszcze zanim zostaną one wyrażone słowami.

Osoby o talencie Empatia posiadają wewnętrzne przekonanie lub przeczucie, które pomaga zrozumieć innych – ich intuicja jest zwykle nieoceniona i bardzo wartościowa. Dzięki temu potrafią usłyszeć niewypowiedziane pytania lub potrzeby. Wtedy, gdy inni szukają odpowiednich słów, osoba z Empatią ma łatwość w wyrażaniu i nazywaniu emocji i nadawaniu komunikatom odpowiedniego tonu. To sprawia, że może wspierać innych w wyrażaniu emocji i sprawiać, że emocje są traktowane jak coś naturalnego.

Jeśli talent Empatia jest Twoim dominującym talentem możesz mieć łatwość w budowaniu relacji o silnej emocjonalnej głębi. Inne osoby czują do Ciebie zaufanie, bo potrafisz ich zrozumieć, nawet gdy nie mówią o czymś na głos. Możliwe, że sam/a jesteś emocjonalny/a. Emocje są dla Ciebie tak samo ważne i realne, jak dla innych dane i fakty. Przy podejmowaniu decyzji bierzesz je pod uwagę.

Czy słuchasz swojej intuicji? Zaufanie innych zyskasz wtedy, gdy zaufasz samemu/samej sobie.

Cechy charakterystyczne osób z talentem Empatia:

  • wrażliwy
  • dobry słuchacz
  • uważny
  • wspierający

Talent Empatia w akcji:

  • intuicyjnie rozumiesz inne osoby
  • potrafisz wczuć się w pozycję innej osoby
  • ludzie czują się przy Tobie wysłuchani i zrozumiani  
  • z łatwością odczuwasz zmieniającą się atmosferę w zespole
  • lubisz budować relacje oparte na wzajemnym wsparciu

Ograniczenia związane z talentem Empatia:

   Niedojrzały talent Empatia może być niezwykle uciążliwy. Jeśli Empatię mylisz ze współczuciem, trudno będzie Ci odciąć się od emocji innych osób i zbudować z nimi prawdziwej, partnerskiej relacji. Przejmowanie emocji innych osób może Ci doskwierać  jeśli Empatia panuje nad Tobą, a nie odwrotnie. To oznacza, że zamiast być mocnym oparciem w razie potrzeby, stajesz się kompanem do użalania się lub zamartwiania. Taka postawa nie służy ani Tobie, ani innym. Jeśli negatywne emocje innych osób zbyt mocno na Ciebie wpływają i traktujesz je jak swoje, to oznaka, że należy zadbać o swój talent.

   Emocjonalne podejście do świata może być również zauważane przez innych. Czasami możesz uchodzić za osobę o chwiejnym nastroju. Zastanów się jak wyrażasz swoje własne emocje. 

Jak wykorzystywać talent Empatia?

Przy podejmowaniu ważnych decyzji nie omijaj podpowiedzi swojej intuicji. Może ona być silna i dawać o sobie znać. Gdy zaczniesz brać ją pod uwagę, może się okazać, że Twoje decyzje będą bardziej trafne.

Reaguj na to, co zauważasz i obserwujesz wokół siebie. Zadawaj pytania o nastrój lub odczucia innych osób, nawet jeśli tylko podejrzewasz, że coś jest na rzeczy. Może się okazać, że Twoje szczere zainteresowanie drugą osobą zostanie docenione.

Bądź barometrem emocji w swoim domu. Wtedy, gdy zauważysz, że członek rodziny jest osamotniony, smutny, zły lub rozdrażniony, możesz dostosować swoją odpowiedź odpowiednio. Możesz również pomagać innym domownikom zwracać na takie aspekty uwagę. Dzięki temu budujesz więzi zaufania i przyjaźni.

Możesz czuć się dobrze w roli psychologa, coacha lub trenera mentalnego. Masz naturalne predyspozycje do bycia uważnym na drugiego człowieka. Odpowiednia rola, która pozwoli Ci korzystać z Twojego talentu sprawi, że rozkwitniesz.

Jeśli Twoja wrażliwość łączy się z potrzebą pomocy innym ludziom, zastanów się nad udziałem w wolontariacie.

Powodzenia w rozwoju talentu!

Żaneta Musiałek

Ocena 5 / 5. Oceniono 87

No votes so far! Be the first to rate this post.

Talent EMPATIA (Empathy)
Talent Zbieranie

Talent ZBIERANIE (Input)

Osoby, których talentem dominującym jest Zbieranie czują ciekawość, która wpływa na chęć zbierania informacji, relacji, rzeczy lub pomysłów. Mają naturalną łatwość w przeszukiwaniu

Czytaj więcej »
Przewiń na górę