Osoby o talencie Dyscyplina uwielbiają porządek i rutynę. Tam, gdzie możliwy jest ich wkład tworzą poukładane środowisko, w którym każdy może się odnaleźć. Lubią organizować i planować. Przewidywalne działanie nie jest dla nich nudne, potrzebują go, aby działać produktywnie i czuć, że mają kontrolę.
Osoby o talencie Dyscyplina działają najwydajniej w środowisku, w którym panują jasne zasady i standardy. Ich dzień jest zaplanowany, a dotrzymywanie terminów przychodzi im z łatwością . Osoby o tym talencie lubią rutynę i nawyki. Na spotkaniach cenią z góry ustaloną agendę. Podczas pracy – jasny podział obowiązków i standardy, które ułatwiają działanie. W nowy projekt zwykle wchodzą przygotowani, z rozpisanym planem działań. Nierzadko swoje zobowiązania wypełniają przed ustalonym terminem.
Jeśli talent Dyscyplina jest Twoim dominującym talentem możesz być postrzegany jako osoba dobrze zorganizowana i uporządkowana. Jesteś zorientowany na zadania, a dobry plan i porządek pozwalają Ci, na działanie z iście laserową precyzją. Pamiętaj jednak, że nie każdy ma tak dużą potrzebę przewidywalności. Nie każdy również jest tak precyzyjny w swoich działaniach jak Ty. Zmienność decyzji, planów lub drobne błędy wynikające z działania Twoich współpracowników mogą Cię frustrować. Wyjaśnij innym, kiedy zajdzie potrzeba, że Twoje zachowania niekoniecznie są wynikiem niezdrowego perfekcjonizmu, lecz pozwalają Ci działać wydajniej.
Cechy charakterystyczne osób z talentem Dyscyplina:
- zorganizowany
- dokładny
- uporządkowany
- dotrzymujący terminów
- wydajny
Talent Dyscyplina w akcji:
- potrafisz zarządzać ograniczoną ilością zasobów
- lubisz planować, a potem potrafisz trzymać się swojego planu
- dbasz o precyzję i szczegóły
- organizujesz systemy pozwalające na lepszą wydajność i jakość
- tworzysz wokół siebie ład i porządek
Ograniczenia związane z talentem Dyscyplina:
Niedojrzały talent Dyscyplina może być związany z oporem w stosunku do zmian. Brak elastycznego podejścia może być uciążliwe dla Ciebie oraz innych. Naucz się planować bufory czasowe, dzięki którym zmiana nie zaburzy pozostałych działań oraz czasu realizacji zadania lub projektu.
Czasami nadmiar może być równie niewskazany co niedobór. Zwracaj uwagę na to, ile czasu spędzasz na “dogrywaniu” szczegółów projektu. Czy organizując swoje wesele łapiesz się na tym, że dwa tygodnie wybierasz serwetki na stół? W pracy piszesz maila do klienta 40 min zamiast 10, ciągle zmieniając jego treść? To pułapka w którą łatwo wpaść tracąc cenny czas. Koncentruj się na szczegółach przy zadaniach, które są kluczowe. W innym wypadku zbytnia drobiazgowość spowoduje Twój spadek wydajności.
Zwracaj uwagę na to, jak komunikujesz się z innymi. Twój sposób działania może być postrzegany jako sztywny, a Ty sam jako osoba nadmiernie kontrolująca. Miej świadomość, że nie wszystko da się zaplanować i mieć pod kontrolą. Zaufaj współpracownikom, lecz zrób to na swoich zasadach – określając jasne reguły i terminy realizacji zadań.
Jak wykorzystywać talent Dyscyplina?
Przede wszystkim odpowiadaj na swoje własne potrzeby. Twórz plany dnia, zapisuj ważne daty i planuj wydarzenia lub większe zadania z wyprzedzeniem. Możesz nawet zainspirować tym innych, kiedy zauważą jaką moc ma planowanie.
Twórz standardy pracy i używaj automatyzacji pomagającej Tobie w realizacji powtarzalnych zadań np. ustawienie zleceń stałych w banku, przygotowanie szablonów maili do klientów, automatyczne wysyłanie raportów z systemu etc.
Jako rodzic twórz rutyny dnia codziennego w swoim domu oraz wskazuj swoim dzieciom klarowne wymagania. To pozwoli wzmocnić w domownikach odpowiedzialność za swoje zadania, jak również przyzwyczaić ich do wspólnie spędzanego czasu.
Pomagaj innym uporządkować przestrzeń w pracy. Czasami brak postępów wynika z braku zorganizowania i zagubienia pracowników w nadmiarze biurokracji. Zajmij się archiwizowaniem starych dokumentów, uszeregowaniem aktualnie używanych czy tworzeniem katalogów. Odgracenie przestrzeni pozwala uwolnić nową energię.
Koncentracja na detalach to Twoja specjalność. Zastanów się jak tę umiejętność produktywnie wykorzystać. Możesz zaoferować swoją pomoc przy sprawdzeniu poprawności raportu, przeprowadzeniu korekty tekstu lub wpisaniu szczegółów do planu działania, które inni mogli pominąć.
Ocena 4.8 / 5. Oceniono 135
No votes so far! Be the first to rate this post.