Job crafting

job crafting

Job crafting

Jak poczuć sens w pracy dzięki Job Crafting?

Pracownicy różnych branż nie od dzisiaj szukają sposobów na podniesienie poziomu zadowolenia z wykonywanych przez siebie obowiązków. Pracodawcy natomiast, próbują dbać o ich motywację i zaangażowanie. Ich interesy wydają się wspólne, lecz często im ze sobą nie po drodze.

Naprzeciw tym potrzebom wychodzi stosunkowo nowa metoda mająca na celu podniesienie zadowolenia pracowników, a tym samym utrzymanie ich wysokiego zaangażowania w pracę.

Jest nią Job Crafting, który można przetłumaczyć jako modelowanie pracy.

Zjawisko to zbadały i opisały dwie Panie psycholog Amy Wrzesniowski oraz Jane Duton, które zauważyły jaka potrzeba łączy pracowników różnego szczebla, a jej zaspokojenie powoduje zmianę w podejściu do wykonywanych obowiązków, niezależnie od tego czym pracownik się zajmuje.

Przyglądały się one personelowi sprzątającemu w szpitalach. Okazało się, że pracownicy, którzy wykonywali swoje obowiązki na swój unikalny sposób, czuli się w niej zadowoleni i twierdzili, że ich praca ma sens. Niektórzy pracownicy częściej rozmawiali z chorymi, lub pomagali krewnym trafić do pokoju chorego. Inni zmieniali obrazki w pokojach pacjentów, tak aby urozmaicić im otoczenie. Każdy z nich dodawał drobną cegiełkę do swoich codziennych obowiązków, co powodowało, że czuł się potrzebny.

Job crafting można zatem zdefiniować jako dobrowolne działanie na rzecz zmiany sposobu wykonywania swoich obowiązków, który w konsekwencji prowadzi do poczucia sensu i zwiększenia zadowolenia.

Czy talenty mają coś wspólnego z job craftingiem?

Nie bez powodu spodobało mi się odkrycie job craftingu. Metoda ta jest mocno związana z podejściem Gallupa do rozwoju naszych talentów w pracy.

Jednym ze sposobów rozwijania swoich talentów jest bowiem intensywniejsze wykorzystywanie talentów dominujących w swojej roli. Aby tak się stało, należy zastanowić się co takiego w obecnie wykonywanych zadaniach możemy zmodyfikować, aby pełniej korzystać z talentu. Częstsze korzystanie ze swoich talentów jest związane z poczuciem satysfakcji i dumy ze swoich osiągnięć. Czasami wystarczą drobne zmiany, aby zadanie sprawiało nam więcej frajdy.

Weźmy za przykład dwie fryzjerki. Jedna w swoim Top 5 ma talent Czar, druga Ukierunkowanie. Pierwsza z nich może przy okazji wykonywania fryzury rozmawiać z klientką, zadawać jej pytania, żartować z nią, poznawać lepiej i tym samym karmić swój talent. Druga będzie ceniła sobie skupienie na przygotowaniu fryzury, wobec tego może zaproponować klientce kawę i czasopismo oraz ukierunkować swoją uwagę na wykonanie swojego zadania jak najlepiej. Każda z nich wykonuje ten sam zawód mając inne talenty, robiąc to na swój unikalny sposób. Każda z nich może mieć tak samo spektakularne sukcesy i grono klientów, z którymi lubi pracować. Są bowiem osoby, które lubią u fryzjera poplotkować, a są i takie, które cenią spokój, który przynosi im okazja do ochłonięcia od gwaru domu pełnego dzieci.

Job Crafting zawsze i wszędzie?

Ważne jest jednak również to, że modelowanie pracy jest możliwe w określonych okolicznościach. Pracując w środowisku z narzuconą strukturą, pełną odgórnych polityk i reguł, może okazać się, że masz niewielkie pole manewru do zmiany czegokolwiek w sposobie wykonywania swoich obowiązków. Przełożony, który patrzy Ci przez ramię na każdym kroku i kontroluje nie tylko efekt Twoich wysiłków, lecz również sposób wykonywania obowiązków, nie będzie pozwalał na wdrożenie job craftingu.

Być może podałam przekolorowane przykłady na ukazanie małego poziomu autonomii w pracy, lecz domyślasz się na pewno, że  job crafting jest możliwy wszędzie tam, gdzie masz pewną dowolność i decyzyjność w kwestii doboru sposobu działania.

W opisie metody job craftingu mówi się również o tym, że aby rozpocząć wprowadzanie drobnych zmian w swojej pracy, należy zwiększyć swoją świadomość na temat swoich talentów, wartości i potrzeb. Wtedy właśnie będziesz wiedzieć, jakiego rodzaju zmiany doprowadzą Cię do zwiększenia sensu i zadowolenia ze swojej pracy.

Job crafting może mieć duże znaczenie właśnie teraz, w okresie  pandemii Covid-19, gdy wiele osób pracuje zdalnie. Pracodawcy drżą o efektywność i zaangażowanie swoich pracowników. Motywacja tych ostatnich będzie wyższa, jeśli zastanowią się jaki sposób pracy jest dla nich najbardziej odpowiedni. Wtedy niższy poziom kontroli, który wymusza praca zdalna, nie będzie miał większego znaczenia dla ich zaangażowania, ani rezultatów.

Ocena 5 / 5. Oceniono 457

No votes so far! Be the first to rate this post.

Job crafting
Rozwaga

Talent ROZWAGA (Deliberative)

Osoby, posiadające talent Rozwaga jako dominujący wykazują się dokładnością w podejmowaniu decyzji. Potrafią przewidywać ryzyka wynikające z podejmowanych kroków. Jeśli to właśnie Rozwaga

Czytaj więcej »
Przewiń na górę