5 powodów, dla których warto wykonać Test Gallupa.

Korzyści testu Gallupa

5 powodów, dla których warto wykonać Test Gallupa.

Test Gallupa, czyli badanie CliftonStrenghts staje się coraz bardziej znane i popularne. Sięgają po niego osoby indywidualne oraz organizacje, pragnące inwestować w potencjał swoich pracowników. Kiedy piszę te słowa Instytut Gallupa podaje, że Test Gallupa został już wykonany przez ponad 27 mln osób na całym świecie.

Jeśli czytasz ten artykuł to pewnie poszukujesz szczegółów dotyczących jego faktycznej przydatności. Czy warto jest wykonać Test Gallupa? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Aby nie tracić Twojego czasu na samym początku odniosę się do rankingu zwanego Fortune 500. Jest to ranking firm najprężniej działających na rynku US i odnoszących najwyższe rezultaty finansowe. Okazuje się, że ponad 90% organizacji znajdujących się we wspomnianym rankingu używa lub używała badania CliftonStrenghts do poznania mocnych stron swoich pracowników oraz pracuje z nim w oparciu o podejście Gallupa do rozwoju ich potencjału.

Gallup podaje zresztą wiele danych procentowych świadczących o wzroście efektywności, zaangażowania czy sprzedaży w firmach, które zainwestowały w Test Gallupa.

Skoro to działa w najbardziej dochodowych organizacjach w Stanach Zjednoczonych, to czy zadziała również u Ciebie? Ja jestem pewna, że tak – ale uwaga – jako trener mocnych stron mogę być lekko nieobiektywna 🙂

Czy warto wykonać test Gallupa? Oto 5 powodów, dla których uważam, że warto to zrobić:

  1. POZNASZ SIEBIE LEPIEJ

Test Gallupa ma jedną wielką zaletę – nie ma w nim złych odpowiedzi. To badanie pokazujące Tobie Twoje tendencje zachowań, wzorce odczuwania oraz to, jak naturalnie działasz, czyli jak reagujesz na otaczający Cię świat. Teoretycznie przez wiele lat na tym świecie powinnaś/ powinieneś już to o sobie wiedzieć, lecz w praktyce wiele osób nie wie, dlaczego reaguje w konkretny sposób, dlaczego motywują ich konkretne bodźce, skąd biorą się ich określone preferencje. A wiedza to siła! Mając mocne podstawy, a więc zrozumienie siebie jesteś w stanie świadomie reagować. Możesz rozwijać się według tego, co robisz naturalnie dobrze, dopasowywać swoje zadania, środowisko pracy do Twoich predyspozycji oraz zarządzać niedoskonałościami, tak aby nie blokowały Cię w życiu. Ten pierwszy argument jest już ogromnie ważny, a przecież nie jedyny.

  1. POCZUJESZ SWOJĄ WARTOŚĆ

To nie jest tak, że zakładam, że nie wiesz ile jesteś warta_y. Tutaj chodzi o wzmocnienie i ogromny kop motywacyjny. Są osoby, które uważają, że nic szczególnego nie potrafią i niczym się nie wyróżniają. Są też takie, które mają większą samoświadomość i wysoką samoocenę, lecz nie wiedzą jak to wykorzystać do osiągania swoich celów. Obie grupy znajdą w wynikach badania Gallupa odpowiednie odpowiedzi.

Badanie CliftonStrenghts pokazuje, jak nasze cechy, których często nawet nie dostrzegamy sterują naszymi reakcjami i decyzjami. Często dopiero po wykonaniu tego badania zaczynamy w sobie doceniać cechy, które uznawaliśmy za oczywistość lub nawet wadę.Badanie CliftonStrenghts pokazuje to, co już jest w nas dobre! 

  1. DOWIESZ SIĘ JAK ZADBAĆ O SWÓJ ROZWÓJ

Dostępne raporty po wykonaniu badania CliftonStrenghs nie tylko dadzą Ci czarno na białym opis tego jaka/jaki jesteś. Znajdziesz tam o wiele więcej. Dostaniesz również wskazówki do rozwoju swoich talentów, które nie zawsze są dojrzałe. Jeszcze więcej na ten temat dowiesz się na konsultacji z trenerem mocnych stron. Wtedy, gdy wiesz co jeszcze nie działa jak w naoliwionej maszynie, znacznie klarowniej zauważysz, które elementy wymagają dodatkowej pracy.

Rozwój sam w sobie zwykle nie jest punktem docelowym. Każdy z nas ma swoje cele – znalezienie nowej pracy, która będzie ciekawa i będzie dla nas wyzwaniem. Docenienie i awans w obecnej firmie. Porzucenie etatu na rzecz własnego biznesu lub inne cele osobiste. Nasze cele są różne, lecz świadomość tego, w jaki sposób możemy rozwijać swój naturalny potencjał ogromnie zwiększa szanse na ich realizację.

  1. WZROŚNIE TWOJA PRODUKTYWNOŚĆ

W obecnych czasach wyniki naszej pracy są dla nas kluczowe. Bez względu na rodzaj aktywności zawodowej dążymy do tego, by podnosić naszą produktywność, ponieważ ona przekłada się na naszą pozycję zawodową, szacunek, docenienie i zwykle wzrost wynagrodzenia.

Poznanie swoich talentów powoduje, że ze znacznie większą świadomością podejmujemy się aktywności, w których jesteśmy naturalnie dobrzy. To oznacza, że przychodzą nam one z mniejszym wysiłkiem, wykonujemy je z entuzjazmem (bo kto nie lubi robić tego, co przychodzi mu z łatwością?) a jednocześnie zauważamy wysokie wyniki naszej pracy.

Poznanie swoich słabości również może być niezwykle przydatne we wzroście produktywności. Wtedy bowiem lepiej delegujemy zadania i wybieramy współpracę z odpowiednimi podwykonawcami. Skupiając się ta tym, co robimy najlepiej – a więc na obszarze wykorzystania swoich mocnych stron, jesteśmy najbardziej produktywni.

  1. POLEPSZY SIĘ TWOJA KOMUNIKACJA Z INNYMI

Badanie Gallupa pozwala nam dodać do słownika nowe pojęcia. Jeśli w Twoim otoczeniu są osoby, które wykonały Test Gallupa będziecie mieli swój kod porozumienia w postaci talentów.

To nie jedyna zaleta w zakresie komunikacji ze światem. Poznając swoją unikalną kombinację talentów szybko zaczynasz dostrzegać jak ludzie są różni oraz doceniać te różnice zamiast się nimi frustrować. Zrozumienie innego sposobu myślenia czy działania Twoich współpracowników lub rodziny może znacznie poprawić Wasze relacje. Pojawi się nie tylko zrozumienie i tolerancja ale też większa cierpliwość dotycząca reakcji innych ludzi.

To bardzo cenne ponieważ podnosi Twój spokój, polepsza się współpraca i wzrasta zaufanie między Wami.

Poza wymienionymi powyżej korzyściami z poznania swoich talentów mogłabym wymienić jeszcze kilka. Na przykład umiejętność lepszego zaprezentowania swoich mocnych stron podczas rozmowy rekrutacyjnej, większa pewność siebie przy rozmowie z szefem w kwestii podwyżki lub awansu, czy też usunięcie blokad i frustracji spowodowanych przez nieuświadomione niedojrzałe talenty.

Niezmiennie jednak będę powtarzać, że samo wykonanie badania i przeczytanie opisu swoich talentów to dopiero początek przygody. Aby rzeczywiście czerpać korzyści z poznania oraz działania swoich talentów, należy je rozwijać oraz intencjonalnie wykorzystywać. 

Wtedy już inwestycja finansowa w badanie lub konsultację okaże się najbardziej trafioną jaką do tej pory zrobiła_eś. Na potwierdzenie tej śmiałej tezy przytoczę cytat dr. Dona Cliftona, pomysłodawcy badania CliftonStrenghts oraz jednego z najbardziej znanych psychologów w historii:

“Myśl o swoich talentach, jak o największych finansowych zasobach. Traktuj swoje słabości jako koszty, które należy minimalizować.”

Mam nadzieję, że powyższe korzyści ułatwiły Ci decyzję w sprawie wykonania badania CliftonStrenghts.

Żaneta Musiałek

Trener talentów Gallupa

Ocena 3.5 / 5. Oceniono 8

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 powodów, dla których warto wykonać Test Gallupa.
Talent Zbieranie

Talent ZBIERANIE (Input)

Osoby, których talentem dominującym jest Zbieranie czują ciekawość, która wpływa na chęć zbierania informacji, relacji, rzeczy lub pomysłów. Mają naturalną łatwość w przeszukiwaniu

Czytaj więcej »
Przewiń na górę