Talent Strateg (Strategic)

Talent Strateg (Strategic)

Osoby, które wyróżnia cecha Stratega, tworzą alternatywne sposoby postępowania i przebiegu wydarzeń. Napotykając jakiekolwiek sytuacje, potrafią szybko dostrzec w nich istotne i znaczące schematy oraz kwestie.

Osoby o silnym talencie Strateg posiadają umiejętność sortowania informacji i odnajdywania najlepszych ścieżek działania. To nie jest umiejętność, której można się łatwo nauczyć. To sposób myślenia, który jest wrodzony i naturalny. To perspektywa, która pozwala spojrzeć na świat z lotu ptaka. Pozwala ona również osobie o talencie Strateg zauważyć schematy, tam gdzie inni widzą tylko skomplikowany zbiór danych. Strateg to talent z domeny myślenia strategicznego.

Stategowi często może towarzyszyć pytanie “Co, jeśli…”

To pytanie pomocnicze pozwala Strategowi tworzyć różne scenariusze, planować i przygotowywać się na różne ewentualności. To, co ważne – osoby, o talencie Strateg mogą znaleźć drogę wyjścia, tam gdzie inni jej nie widzą. 

Osoby o talencie Strateg wnoszą do zespołu umiejętność kreatywnego przewidywania i bogatą wyobraźnię. Zręcznie szacują pomysły i plany działania i potrafią przewidzieć, który projekt ma największą szansę powodzenia. Strateg szybko dostrzega również nadarzające się możliwości i szanse.

Jako osoba o talencie Strateg pamiętaj, że Twoją przewagą jest umiejętność selekcji danych. Jesteś jak detektyw, dla którego poszukiwanie najwłaściwszych informacji pozwoli rozwikłać zagadkę. Dzięki temu jesteś w stanie podejmować właściwe decyzje. Potrafisz odrzucić projekty, metody lub narzędzia, które potencjalnie wydają się atrakcyjne, lecz po Twojej analizie okazuje się, że nie będą one efektywnie działać. Ścieżki wiodące donikąd są dla Ciebie na straconej pozycji. Tworzone przez Ciebie scenariusze działania powodują, że jesteś zawsze zabezpieczona/y na zmianę strategii.

Cechy charakterystyczne osób z talentem Strateg:
 • intuicyjny
 • zorientowany na przyszłość
 • zauważający różne opcje
 • przewidujący
 • selektywny
 • przewidujący
Talent Starateg w akcji:
 • tworzysz różnorodne ścieżki działania
 • potrafisz szybko zauważyć schematy lub wyzwania
 • z łatwością wybierasz najbardziej efektywną strategię działania
 • patrzysz na działania i sytuacje z lotu ptaka
 • uwielbiasz nowe sposoby działania i testowanie pomysłów
Ograniczenia związane z talentem Strateg:

   Czasami talenty wchodzą nam w drogę zamiast działać korzystanie. Są różne przyczyny tej sytuacji, lecz ważne jest to, aby mieć świadomość na temat ich potencjalnych ograniczeń.

Talent Strateg powoduje, że jego właściciel lubi analizować i rozmyślać. Bywa, że ta potrzeba nie jest zaspokojona wtedy, gdy czas na podjęcie decyzji i przystąpienie do działania jest mocno ograniczony. Wówczas Strateg może odczuwać dyskomfort i niepewność w związku z brakiem możliwości przeanalizowania sytuacji.

Osoby o talencie Strateg lubią zmienność. Robiąc wiele razy to samo zadanie, zmieniają metody i narzędzia, co może jego współpracowników doprowadzać do szału.

Czasami osoba o talencie Strateg bywa krytyczna wobec pomysłów i planów innych osób. Wynika to z tego, że widzi inne drogi, jej zdaniem lepsze. 

Strateg z reguły myśli szybko, lecz przy braku odpowiedniej komunikacji inne osoby mogą pogubić się w jego pomysłach. Szczególnie wtedy, gdy obraz kreowany przez Stratega jest ogólny. Osoby mające potrzebę przeanalizowania planu w szczegółach mogą nie odnaleźć w Tobie partnera do rozmowy.

Jak wykorzystywać talent Strateg?

Spójrz na swoje dotychczasowe osiągnięcia. Spróbuj odnaleźć podobieństwa i schematy, które doprowadziły Cię do sukcesu. Możesz tę samą metodę zastosować do osiągnięć i sukcesów zespołu, w którym pracujesz. Ta analiza pomoże Wam korzystać ze swoich sprawdzonych zasobów i sposobów.

Zaplanuj w swoim planie dnia czas na wyciszenie i zebranie myśli. Twój talent strategicznego myślenia mocno się wtedy Tobie odwdzięczy. Pomyśl o Twoich celach i strategiach. To może być czas, kiedy zauważysz nowe możliwości i metody na bycie bardziej efektywnym i wydajnym w swoich działaniach.

Wykorzystaj swój talent do wsparcia swoich współpracowników. Jeśli jesteś managerem rozpoznawaj schematy zachowań swoich współpracowników. Rozmawiaj z nimi o swoich spostrzeżeniach podczas spotkań indywidualnych. Dyskutujcie o tym jak te schematy im pomagają w pracy, a jak przeszkadzają. 

Angażuj się w kompleksowe projekty, które wymagają spojrzenia na sprawy z lotu ptaka. Wiele osób jest pochłoniętych codzienną pracą operacyjną nie zauważając, gdzie właściwie zmierzają i czy droga, którą kroczą jest właściwa. Wykorzystując swój talent Strateg możesz pomóc im obrać właściwy kierunek.

Powodzenia!

Żaneta Musiałek

Ocena 5 / 5. Oceniono 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Talent Strateg (Strategic)
Talent Zbieranie

Talent ZBIERANIE (Input)

Osoby, których talentem dominującym jest Zbieranie czują ciekawość, która wpływa na chęć zbierania informacji, relacji, rzeczy lub pomysłów. Mają naturalną łatwość w przeszukiwaniu

Czytaj więcej »
Przewiń na górę