Jak przygotować się do zrobienia Testu Gallupa?

Test Gallupa

Jak przygotować się do zrobienia Testu Gallupa?

Badanie CliftonStrenghts, czyli Test Gallupa odpowiada na pytanie – w czym jestem najlepsza/y? Zdiagnozowane talenty to bowiem zestaw cech i schematów działania, które Ciebie charakteryzują i których przejawy możesz obserwować na co dzień w życiu zawodowym i prywatnym. Badanie to pokazuje 34 zestawy cech nazwane talentami ułożone w indywidualnej kolejności według stopnia ich natężenia.

Gallup – najstarszy instytut badania opinii społecznej na świecie, dzięki któremu mamy możliwość wykonać to badanie, pracował nad rozwojem tego narzędzia diagnozowania osobowości około 50 lat. Dzięki czemu, dzisiaj już ponad 26 milionów osób na całym świecie poznało swój potencjał i ma możliwość wykorzystywać talenty Gallupa do świadomego rozwoju. Wiele firm wykorzystuje badanie CliftonStrenghts do rozwoju swoich pracowników, dzięki czemu wzrasta kultura organizacji, efektywność pracowników i ich zadowolenie, a tym samym wyniki finansowe tychże przedsiębiorstw.

Zanim jednak zagłębisz się w czytanie raportów opisujących Twoje talenty przygotuj się odpowiednio do wykonania badania w sposób prawidłowy.

Jak prawidłowo wykonać test Gallupa?

1. Zapewnij sobie wolny czas w skupieniu.

Badanie CliftonStrenghs z założenia wykonuje się raz w życiu. Przygotuj się zatem do tego odpowiednio. Blisko 200 par stwierdzeń do wyboru, 20 sekund na każdą odpowiedź. Raz rozpoczętego badania nie da się zatrzymać. Zagwarantuj sobie w związku z tym około godziny wolnego czasu, kiedy to nikt i nic Cię nie będzie rozpraszać. Potrzebujesz skupić się na odpowiedziach, aby nie wybierać ich naprędce i bez zrozumienia. 

Po wypełnieniu “testu” od razu zobaczysz rezultaty i otrzymasz raporty z opisem swoich talentów. Do zapoznania się z nimi również możesz potrzebować dłuższej chwili. Wersja raportu 34 talenty ma aż 25 stron!

2. Nie zagłębiaj się w charakterystykę talentów.

Przed wykonaniem badania nie jest rekomendowane, abyś dokładnie czytał/a wszystkie opisy talentów. Tak naprawdę im mniej o nich wiesz, tym większa szansa na to, że Twoje odpowiedzi będą odzwierciedleniem rzeczywistości. Wtedy, gdy znasz cechy talentów i widzisz w badaniu konkretne stwierdzenia możesz już fałszować swoje odpowiedzi, aby wyszły Ci wybrane talenty dominujące. To nie byłoby dla Ciebie korzystne. Odpowiadaj na pytania intuicyjnie, bez analizowania. Ograniczenie czasowe (20 sekund) ma Ci w tym pomagać.

3. Unikaj neutralnych odpowiedzi.

Badanie polega na wybraniu jednego z dwóch podanych stwierdzeń na skali intensywności. Na przykład po jednej stronie jest stwierdzenie: “Lubię nawiązywać nowe znajomości” a po drugiej “Lubię wyzwania”. Twoim zadaniem jest wybranie tego, które Ciebie bardziej dotyczy. W środku skali jest pole neutralne. Staraj się wybierać je jak najrzadziej. Wybieranie tej opcji zbyt często powoduje, że wyniki mogą być nieco zaburzone. Różnice między intensywnością Twoich talentów będą trudne do uchwycenia.

Kiedy używać opcji neutralnej (środek skali)? Tylko wtedy, gdy żadne z danej pary stwierdzeń Cię nie dotyczy, lub gdy obie dotyczą Cię w jednakowym stopniu.

4. Bądź ze sobą szczery/a.

Badanie Gallupa jest wykonywane zwykle po to, by poznać siebie lepiej i z jego pomocą podejmować różne działania ku zmianie na lepsze. Nie musisz swoich wyników nikomu pokazywać. Nawet jeśli Twój pracodawca umożliwił Ci wykonanie badania, nie musisz dzielić się z nim wynikami. Dlatego też, bądź w swoich odpowiedziach zupełnie szczery/a. Jeśli widzisz stwierdzenie “Szybko podejmuję decyzję” i wiesz, że jesteś osobą, która raczej musi się nad decyzją zastanowić lub omówić ją z innymi, ale chciałabyś/chciałbyś by było inaczej, nie zaznaczaj tego stwierdzenia. Krótko mówiąc – odpowiadaj jak jest, a nie jak chciałabyś/chciałbyś, aby było.

Wszystkie te aspekty, które Ci teraz doskwierają będą mogły być rozłożone na czynniki pierwsze podczas pracy nad rozwojem Twoich talentów. Będzie na to później przestrzeń. Ważne, abyś w swoich wynikach ujrzał/a prawdę.

5. Zadbaj o Twój stan mentalny.

Do Testu Gallupa warto podejść w pozytywnym lub neutralnym momencie swojego życia. Jeśli planujesz wykonanie badania wtedy, gdy w Twoim życiu panuje tornado ryzykujesz tym, że wyniki nie będą w 100% adekwatne. Oznacza to, że w momencie, gdy spotkały Cię bardzo trudne doświadczenia życiowe, długofalowy stres, choroba np. depresja to Test Gallupa warto odłożyć w czasie. Zadbaj o to, by w dniu podejścia do badania mieć spokojny nastrój.

Jak widzisz wykonanie Testu Gallupa nie wymaga żmudnych przygotowań. Wystarczy podejść do niego z otwartością i odpowiednim zapasem czasu. Decydując się też na badanie CliftonStrenghts pamiętaj o tym, że samo wykonanie badania to dopiero początek przygody. Warto później zainwestować swój czas i energię w rozwój swoich talentów i ich świadome wykorzystanie. 

Powodzenia!

Ocena 5 / 5. Oceniono 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak przygotować się do zrobienia Testu Gallupa?
Rozwaga

Talent ROZWAGA (Deliberative)

Osoby, posiadające talent Rozwaga jako dominujący wykazują się dokładnością w podejmowaniu decyzji. Potrafią przewidywać ryzyka wynikające z podejmowanych kroków. Jeśli to właśnie Rozwaga

Czytaj więcej »
Przewiń na górę