Badanie CliftonStrenghts, czyli Test Gallupa jest znakomitym narzędziem dla liderów i managerów pod wieloma względami. Talenty Gallupa pokazują Twój unikalny styl zarządzania ludźmi i wykorzystania mocnych stron. Pomagają w stawaniu się lepszym liderem, wskazując obszary, na których warto skupić się w pierwszej kolejności. Dzięki nim możesz także skuteczniej wspierać rozwój członków swojego zespołu.
Dziś przyjrzymy się Twojemu stylowi zarządzania – jednemu z kluczowych elementów budowania świadomego przywództwa. Zrozumienie, JAK zarządzasz zespołem, pozwala Ci nie tylko lepiej dobrać odpowiednie narzędzia, ale także wspiera Cię w podejmowaniu trafnych decyzji operacyjnych. Jasność w zakresie stylu zarządzania ułatwia budowanie spójnej kultury zespołowej i umożliwia skuteczniejsze motywowanie oraz rozwijanie pracowników.
Domeny talentów a styl zarządzania
Domeny talentów to narzędzie, które pozwala łatwo zidentyfikować Twój dominujący styl zarządzania. Każda domena skupia talenty ukierunkowane na efektywne działanie w określonych obszarach, dzięki czemu możesz lepiej zrozumieć, w czym naturalnie się wyróżniasz i gdzie masz największy potencjał do osiągania świetnych wyników.
Twoja dominująca domena to wskazówka, w jakich zadaniach i sytuacjach możesz być najbardziej efektywny oraz być najbardziej przydatna/y dla swojego zespołu.
Na przykład osoba o dominującej domenie Wykonywania może wspierać zespół w realizowaniu celów związanych z projektami, w które członkowie zespołu są zaangażowani.
Informację na temat tego, jak rozkładają się Twoje siły w domenach talentów znajdziesz w raporcie 34.
4 style zarządzania na bazie talentów Gallupa
Spójrzmy na to, co oferujesz organizacji oraz swojemu zespołowi w zależności od Twojego dominującego stylu zarządzania:
Jako lider zorientowany na procesy wyróżniasz się m.in.:
- Umiejętnością tworzenia efektywnych systemów i procesów, które usprawniają realizację zadań.
- Skuteczną organizacją pracy zespołu poprzez odpowiednie delegowanie obowiązków i wsparcie w osiąganiu wyznaczonych celów.
- Nadawaniem tempa pracy oraz jasnym określeniem priorytetów, co zapewnia zespołowi klarowność działania.
Twoją siłą jako lidera zorientowanego na relacje jest m.in.:
- Umiejętność budowania zaufania i integrowania zespołu.
- Troska o członków zespołu poprzez okazywanie im uwagi i wsparcia.
- Inspirowanie lojalności pracowników, co sprzyja długotrwałej, owocnej współpracy.
Jako lider zorientowany na idee wyróżniasz się m.in.:
- Zdolnością do patrzenia na sytuację z szerokiej perspektywy oraz wyprzedzania wydarzeń dzięki umiejętności przewidywania.
- Głęboką analizą i skutecznym docieraniem do źródeł problemów.
- Otwartością na nowe pomysły i innowacyjnym podejściem.
Będąc liderem zorientowanym na wywieranie wpływu potrafisz w szczególności:
- Inspirować innych do tego, aby podążali za misją zespołu i firmy.
- Zawieszać wysoko poprzeczkę i motywować członków zespołu do sięgania po więcej.
- Budować sieci kontaktów i sojusze wykorzystując swoje relacje i umiejętności interpersonalne, aby wpływać na decyzje i działania w organizacji oraz poza nią.
Zanim więc zaczniesz zagłębiać się w szczegóły swoich cech talentów, warto abyś znał siłę swojej dominującej domeny/ lub domen. To ułatwi Ci ustalanie priorytetów dla swojej pracy, ale też zaczniesz łatwiej komunikować członkom zespołu z czym mogą się do Ciebie zwracać.
Nie dąż do bycia liderem idealnym – takim, który w każdej dziedzinie jest doskonały. To nie o to chodzi. Kluczowe jest zrozumienie swojego unikalnego stylu przywództwa i maksymalne wykorzystanie swoich mocnych stron. Dobry lider to ktoś, kto zna swoje talenty i ograniczenia, potrafi je świadomie wykorzystywać i mądrze nimi zarządzać.
To lider, który wie, w czym jest najlepszy i jak może najlepiej wspierać swój zespół, a jednocześnie ma odwagę i mądrość, by przekazać odpowiedzialność tam, gdzie inni mogą zabłysnąć. Świadomość własnych mocnych stron i ich uzupełnianie przez zdolności członków zespołu to klucz do efektywnego przywództwa i budowania prawdziwie współpracującego zespołu.
Na podstawie swojego dominującego stylu zarządzania zastanów się, które działania przynoszą najlepsze efekty i powinieneś je kontynuować, które warto wykonywać częściej, a jakie nowe nawyki wprowadzić, by w pełni wykorzystać swój potencjał jako lider. Przygotuj konkretny plan działania, skupiając się na tym, co realnie wzmocni Twoją skuteczność i pozwoli Ci lepiej wspierać zespół. Jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia, zapraszam na indywidualne spotkanie, podczas którego wspólnie przeanalizujemy Twoje mocne strony, wyzwania i sposoby, by skuteczniej rozwijać Twój unikalny styl przywództwa.
Masz pytania? Napisz wiadomość. Chętnie opowiem Ci więcej o talentach Gallupa i stylach zarządzania.
Ocena 0 / 5. Oceniono 0
No votes so far! Be the first to rate this post.