Osoby, których talentem dominującym jest Analityk, szukają powodów i źródeł. Mają naturalną łatwość w myśleniu o wszystkich czynnikach, jakie mogą mieć wpływ na daną sytuację.
Osoby o cechach Analityka mogą stawiać innym wyzwanie, jakim będzie udowodnienie stawianych przez siebie tez. To oznacza, że osoby te mają krytyczne podejście do tego, co inni przyjmują jako prawdę. Analitycy chcą zrozumieć jak pewne elementy lub zjawiska wpływają na siebie. Często weryfikują teorię z praktyką, aby wyciągnąć swoje wnioski. Są skrupulatni w zbieraniu danych i dążą do źródła problemu zadając dużo pytań. Inni często postrzegają ich jako osoby logiczne i wnikliwe. Analitycy najbardziej doceniają fakty i są chłodni w swojej ocenie.
Talent Analityk jest wartościowy dlatego, że potrafi odkryć to, co jest pod powierzchnią, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Analityk opiera się o wiarygodne źródła, co pozwala jemu i innym podejmować trafne decyzje i wyciągać odpowiednie wnioski.
W momencie, w którym inni wyciągają wnioski, Ty zadajesz nowe pytania.
Dużą zaletą osób o talencie Analityk jest odporność na manipulację i wpływy innych, ponieważ są zwykle bardzo racjonalni i nie podejmują decyzji pod wpływem emocji. Osoba, której talentem jest Analityk może uchodzić za wiarygodną – wyraża swoje zdanie po przeanalizowaniu danych i sprawdzeniu źródeł. To wzbudza zaufanie innych. Osoba o tym talencie uważa, że prawda jest obiektywna i zwykle można ją zmierzyć.
Dobrym partnerem dla Ciebie będzie osoba o talencie Aktywator. Pozwoli Ci przyspieszyć analizę sytuacji i nie opóźniać przystąpienia do działania.
Swoją dociekliwość możesz zauważyć w codziennych czynnościach, na przykład we wnikliwym czytaniu składu kupowanych produktów, skrupulatnym porównaniu cen i ofert ubezpieczycieli auta lub domu, regularnym przeglądzie ofert biur podróży na długo przed planowanym wyjazdem.
Cechy charakterystyczne osób z talentem Analityk:
- obiektywny
- logiczny
- dociekliwy
- sceptyczny
- realistyczny
- dokładny
Talent Analityk w akcji:
- drąży w poszukiwaniu informacji i ich źródeł
- uwielbia zadawać pytania i pracować w oparciu o liczby
- poszukuje uproszczeń w kompleksowych zagadnieniach – wyciąga esencję
- podchodzi do wielu spraw “na chłodno”
- nie znosi rzeczy, których nie można udowodnić
Ograniczenia związane z talentem Analityk:
Talenty Gallupa są neutralne, co oznacza, że w zależności od różnych czynników: na przykład poziomu świadomości właściciela, mogą działać produktywnie lub przeszkadzać w działaniu lub komunikacji z innymi. Przyjrzyjmy się temu jak talent Analityk może objawiać się w niedojrzałej formie:
Talent Analityk ze względu na swoją dociekliwość oraz ciągłe poszukiwanie dowodów może wydawać się krytyczny w oczach innych. Bywa tak, że pomysły lub wnioski wysuwane przez innych będą przez Analityka kwestionowane. Ciągłe dociekanie może też czasami wydłużać podejmowanie decyzji. Jeśli pracujesz wspólnie z zespołem Twoje podejście może opóźniać pracę wszystkich wokół. Warto wtedy zadać kluczowe pytania i zaakceptować fakt, że czasami nie będziesz miał dostępu do pełnych informacji.
Twoja drobiazgowość może też czasami uwierać innym. Zwracanie uwagi na szczegóły nie zawsze jest konieczne. Jeśli zauważysz, że Twoje podejście wyjątkowo nie jest spójne z postawą innej osoby – wyjaśnij jej dlaczego te konkrety są Twoim zdaniem istotne. Warto zadać sobie pytanie – czy w tym przypadku szczegóły mają tak duże znaczenie?
Może zdarzyć się również tak, że będziesz uchodzić za osobę bezpośrednią i szorstką. To może wynikać z Twojego logicznego podejścia do życia i twardego stąpania po ziemi. Zastanów się wtedy, jak chciałbyś/chciałabyś, aby postrzegali Cię inni i czy zależy Ci na tym, aby nieco “zmiękczyć” swoją postawę.
Jak wykorzystywać talent Analityk?
Zidentyfikuj kluczowe projekty, decyzje do podjęcia i sytuacje, w których Twój talent Analityk będzie mógł się wykazać. Zbierz wtedy dostępne dane i fakty, przeanalizuj sytuację i podziel się swoimi wnioskami z innymi. Twoje spostrzeżenia mogą być bardzo przydatne. Okazać się może, że wziąłeś/ wzięłaś pod uwagę coś, co inni przeoczyli.
Wybieraj do współpracy osoby, które uważasz za specjalistów w swojej dziedzinie i jest to poświadczone ich wykształceniem, doświadczeniem lub/i wcześniejszymi sukcesami. Jeśli podejmujesz współpracę po raz pierwszy zwracaj uwagę na zaplecze merytoryczne drugiej osoby poświadczone np. certyfikatami. Bardzo możliwe, że potrzebujesz poczuć wiarygodność drugiej strony, aby Wasza współpraca przebiegała harmonijnie.
Wybieraj role zawodowe, w których jesteś wynagradzany/a za analizowanie danych, poszukiwanie schematów i wyciąganiu wniosków (np. analityk biznesowy, analityk finansowy, analityk giełdowy, pracownik działu rozwoju biznesu, analityk trendów sprzedaży etc.).
Ocena 0 / 5. Oceniono 0
No votes so far! Be the first to rate this post.